Ukraińskie barwy zbóż. Барви українських злаків.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-07-19 20:14:39

Halyna
Administrator
Skąd: Polska
Dołączył: 2021-05-30
Liczba postów: 55
WWW
WindowsChrome 91.0.4472.124

Kutia

Kutia

Historia i znaczenie kutii dla ukraińców

Jakie znaczenie ma kutia według Cerkwi prawosławnej? Kutia to podstawa wigilijnego stołu. Jest przygotowywana z gotowanej pszenicy, miodu i maku. Pszenica jest symbolem ofiary składanej Bogu, a miód i mak mają święte znaczenie. Mak to symbol męczeństwa, symbol przelanej krwi, a miód jest natomiast symbolem czystości, miłości i Słowa Bożego. Ziarno pszenicy jest symbolem życia wiecznego, odrodzenia, wiary w nieśmiertelność duszy i jej reinkarnację. Dlatego kutia na Ukrainie kojarzy się z tradycją czczenia zmarłych. Kiedyś kutię podawano przed wszystkimi świętami religijnymi, wspominając jednocześnie zmarłych. Ani jedna Wigilia oraz Wigilia Trzech Króli (Druga Wigilia, Szczodra Wigilia) nie obyły się bez kutii.

Kutia to najważniejsze danie wigilijne. Podaje go do stołu gospodyni, ale gospodarz jako pierwszy i najważniejszy członek rodziny próbuje tego przysmaku.

Jest to nie tylko danie, ale coś więcej… Nasi przodkowie przywiązywali szczególną wagę do potraw, nie tylko jedli zgodnie z ich przeznaczeniem, ale także odprawiali różne rytuały. Miód i orzechy były uważane za symbol dobrobytu, więc gospodyni robiła na święta „Bogatą Kutię”, aby rok był urodzajny, a ziemia płodna. Gospodarz domu mógł wziąć łyżkę kutii i rzucić ją pod sufit, jeśli kutia przykleiła się do sufitu, to rok miał być płodny.

Często kłosy pszenicy umieszczano w misce pod kutią jako talizman dla domu, a następnie przechowywano je przez rok. Świeckie zwierzęta karmiono kutią w Wigilię, wierzono, że zwierzęta będą mniej chorować. Obowiązkowym rytuałem po wigilijnym obiedzie było zostawienie kutii na stole na całą noc, aby dusze zmarłych również mogły przyjść i posmakować, ewentualnie można było odnieść ją na cmentarz dla przodków.

Jest też cała historia o wyborze pszenicy na kutię.  Ziarna pszenicy przygotowywano w domu. Do przygotowania kutii, wybierano, najlepsze i najładniejsze ziarna. Robiono to ręcznie, bez żadnej ingerencji chemicznej. Zboże trzeba było suszyć w piecu w ciągu dnia, aby plewy odpadły od ziarna. Suchą pszenicę wsypywano do żarna i ucierano, aż ziarno było czyste. Następnie przesiewano je przez sito. Ziarno jest już przygotowane do gotowania kutii. Przed gotowaniem ziarna moczono przez noc w zimnej wodzie.

Kutia ma dość krótki termin przydatności do spożycia, ponieważ po 24 godzinach mieszanka zaczyna fermentować i nie będzie już jadalna. W niektórych regionach Ukrainy można spotkać kutię z ryżu, choć tradycyjnie robi się ją z ziarna pszenicy.


bec1c21bb0adaae5gen.jpg?t=1626715407

Składniki:

  • 1 sklanka pszenicy

  • 100 g maki

  • 100 g rodzynek

  • 100 g orzechów

  • 100 g halwy

  • miód - do smaku

  • szczypta soli

Przygotowanie:

Namoczoną pszenicę napełnić wodą, dodać szczyptę soli i gotować na wolnym ogniu. Do szklanki pszenicy dodaję 2-2,5 szklanki zimnej wody.
Lepiej kupić gotową, obraną i namoczoną pszenicę, chociaż ziarno można przygotować samemu.
Gdy pszenica się gotuje, mak zaparzamy (przez 20 minut), następnie odcedzamy i mielimy w makicie lub blenderze. Umyj rodzynki, a także zaparz w gorącej wodzie przez kilka minut. Nie siekamy orzechów zbyt drobno – raczej grubo.
Gdy pszenica się ugotuje, dodaj starty mak, orzechy, rodzynki lub inne suszone owoce, miód. Miód dodaje się do smaku, okresowo degustując. Na koniec dodaj do kuti więcej zimnej przegotowanej wody i doprowadź do konsystencji, którą chcesz.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
smatowski3 - tedy - wirtualnahodowlapsowpsiewzgorze - skinycsgo - dinozaur