Ukraińskie barwy zbóż. Барви українських злаків.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-08-27 22:37:04

Halyna
Administrator
Skąd: Polska
Dołączył: 2021-05-30
Liczba postów: 55
WWW
WindowsChrome 92.0.4515.159

Rozmowa o mące z babcią

Rozmowa o mące z babcią Galiną Mysyk

Babcia w rozmowie o mące, skupiła się szczególnie na temacie kuchni włoskiej. Długie lata jej emigracji, wpłynęły szczególnie na postrzeganie tego podstawowego produktu w kuchni. Opowiadała o daniach włoskich zawierających mąkę i porównywała je z daniami ukraińskimi.

Gotowałaś ukraińskie potrawy we Włoszech?

Emigrując do Włoch i nie znając w ogóle włoskiej kuchni, musiałam przeżyć na jedzeniu z supermarketu i ulicznym jedzeniu. Pamiętam te trudne i ciężkie czasy.
Kiedy dostałam pierwszą pracę, pierwszego wolnego dnia , zrobiłam pierogi z kapustą i ziemniakami, czyli dwa rodzaje. Później ja i moi ukraińscy przyjaciele zebraliśmy się i przygotowaliśmy ukraińskie tradycyjne potrawy na święta z mąką. Dla nas to była super zabawa, więc zapomnieliśmy, że jesteśmy tysiące kilometrów od domu. Często organizowaliśmy ukraińskie wieczory, aby w ogóle nie zapomnieć o naszej rodzimej kuchni ukraińskiej. Mając na uwadze przyjemność i ze spotkania, i smakowania tego, co znane.

Czy uważasz, że w tradycyjnej kuchni włoskiej i ukraińskiej jest coś wspólnego?

Moim zdaniem cechą wspólną w kuchni obydwu krajów jest to, że mąka jest w nich szanowana. Na przykład we Włoszech żaden rdzenny mieszkaniec nie wyobraża sobie kuchni bez spaghetti. Do spaghetti wynaleziono ponad 100 różnych sosów. To nie tylko danie codzienne, ale także świąteczne menu. Podobnie w kuchni ukraińskiej są najbardziej popularne są pierogi, a głównym składnikiem spaghetti i pierogów jest mąka. Mąka jest najważniejszą cechą wspólną wielu codziennych posiłków w naszych krajach. Pizza – „królowa włoskich specjałów” zakorzeniła się nie tylko na Ukrainie, ale i na całym świecie.

Którą kuchnię wolisz i dlaczego?

Dla mnie osobiście nie ma znaczenia pochodzenie kuchni. Najważniejsze, żeby było smacznie. Porównując kuchnię ukraińską i włoską, wybrałabym drugą opcję. Kuchnia włoska jest mniej kaloryczna i świetna dla osób dbających o sylwetkę i zdrowie. Nadal  gotuję ojczyste, ukraińskie potrawy. Za każdym razem, gdy wracam na Ukrainę, nie mogę się oprzeć potrawom zawierającym mąkę.

Co myślisz o tradycyjnej kuchni ukraińskiej?

Tradycja, to tożsamość, część nas i naszej kultury. To, co odziedziczyliśmy przodkach jest cennym skarbem. Wielkim sensem jest to docenić i przenosić z pokolenia na pokolenie. Nauczyłam moje dzieci kochać tradycję i kuchnię. Pierogi były obowiązkowym elementem każdej niedzieli. Wielkanoc nie obywała się bez tradycyjnego ciasta wielkanocnego, podobnie jak Wigilia bez kutii i pączków.

Jakie potrawy z mąki najczęściej przygotowywałaś we Włoszech?

Najczęściej gotowałam pierogi, smażyłam pączki, często piekłam chleb czy bułeczki . Często robiłam naleśniki. Piekłam też pierożki z różnymi nadzieniami, pieczone w piekarniku lub smażone na oleju. Dzieliłam się tym moim dziedzictwem z przyjaciółmi. Uwielbiali mnie odwiedzać, żeby posmakować tych czarodziejskich smaków, na jakich wychowała mnie ojczyzna.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
pssm - hhhhh - tedy - dungeoncrusherunity - wirtualnahodowlapsowpsiewzgorze